„Két gyógyszergyártó cég, a Pfizer a BA.1-re, a Moderna a BA.4-re és a BA.5-re fejlesztett ki oltóanyagot, tehát az előbbi az alap-omikronra, míg az utóbbi a legfrissebb ismert, jelenleg már dominánssá vált alvariánsaira készített oltóanyagot” – ismertette az Indexnek Rusvai Miklós, aki szerint célszerű lenne az utóbbiból is rendelnie Magyarországnak, mert a jelenleg fertőző alvariánsokra a Moderna vakcinái specifikusabbak. Ugyanakkor a jelenleg rendelkezésre álló koronavírus elleni Pfizer-oltóanyag a védelem hatékonyságát csak némileg, nagyjából 5 százalékkal emeli, ha a teljes oltási sor után nem telt el négy hónap.
Nem szükséges most mindenkinek az omikron-oltásért rohannia
– emelte ki. Rusvai Miklós úgy véli, hogy elsősorban a rizikócsoportba tartozó krónikus betegeknek érdemes a specifikus Pfizert kérniük.
A virológusprofesszor elmondta: az Európai Gyógyszerügynökség azért csak megerősítőnek, tehát harmadiknak ajánlja az omikron-vakcinákat, mivel erre tesztelték őket.
„Bivalens, vagyis kétkomponensű oltóanyagról van szó, kétfajta mRNS van benne, ami tartalmazza a vuhani vírus- és az omikron tüskefehérjéjének is a genetikai kódját, ezért az alapvírusra és az omikron-változatokra is megfelelő immunválaszt generál a szervezetben”– részletezte.
„Aki az utóbbi hónapokban átesett koronavírus-fertőzésen, annak nem ajánlom még az újabb oltást, mert ők biztosan az omikronnal fertőződtek meg, tehát szervezetükben kialakult a variáns ellen bizonyos fokú védettség. Aki az idén nem fertőződött meg, és négy hónap eltelt az utolsó oltása óta, asztmás, cukorbeteg, tumoros, légúti allergiája van, magas vérnyomással, jelentős túlsúllyal küzd, erős dohányos, 80 feletti, idősotthonban élő, tehát aki az ismert kockázati csoportba tartozik, az mielőbb oltassa be magát, lehetőleg az új, omikron-specifikus vakcinával”– fejtette ki a szakember.
Rusvai Miklós úgy véli, hogy aki egészséges, és túl van három oltáson, annak egyelőre nem szükséges újabb vakcinát kérnie, mivel egyelőre nincs kilátásban a náthaszerű tüneteket okozó omikronnál veszélyesebb variáns. A legújabb, szintén omikron-verzió, a BA4.6 mutáns az Egyesült Államok után Nagy-Britanniában jelent meg, és a napokban Európa több országába is eljutott. Rusvai Miklós elmondta, hogy várhatóan hozzánk is megérkezik, azonban aggódnunk ettől sem kell, ugyanis nem vált ki súlyosabb tüneteket, mint a hazánkban most domináns verziók, az eltérés annyi, hogy némileg gyorsabban terjed, de az omikron-vakcina, vagy a friss oltás ezek ellen is hatékony. Arra a kérdésre, hogy maximálisan hányszor adathatjuk be a koronavírus elleni oltóanyagot, azt felelte, hogy minden probléma nélkül oltathatjuk magunkat évente, mint az influenza esetében.
Bárki kérheti a negyedik oltást, ha négy hónapja kapta meg az utolsó adagját, ugyan a jelenlegi járványügyi helyzetben, ha nem az említett kockázati csoportba tartozik az illető, nem tartom indokoltnak
– tette hozzá.
Részlet Ernőfy Nóra cikkéből (2022. 09. 20.)
A legfontosabb: vigyázzunk magunkra és egymásra!
Bármelyik védőoltás után jelentkezhet oltási reakció. A lehetséges oltási reakciókra az oltóorvos fogja felhívni a figyelmet. Ezek azonban átmeneti reakciók, melyek szövődmények nélkül megszűnnek. A leggyakoribbak: fájdalom a beadás helyén, fejfájás, hidegrázás, fáradtság, izomfájdalom, láz, injekció beadási helyén jelentkező duzzanat. Nagyon ritkán előfordulhat: megnagyobbodott nyirokcsomók (hónalji nyirokcsomó duzzanata, érzékenysége), rossz közérzet, végtagfájdalom, álmatlanság, viszketés az injekció beadási helyén.
A felsorolt reakciók enyhítésére fájdalomcsillapító és / vagy lázcsillapító gyógyszerekkel (pl. Paracetamolt tartalmazó termékekkel) tüneti kezelés alkalmazható.
Az esetleges oltási reakciót a Nemzeti Népegészségügyi Központnak vagy az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnél lehet majd jelezni. https://www.ogyei.gov.hu/gyogyszer_mellekhatas